David Rothenberg & Korhan Erel - "Berlin Bülbül"

David Rothenberg Korhan Erel Berlin Bulbul

David Rothenberg ve Korhan Erel’in 2014 yılında Berlin’de başlayan işbirlikleri sonucunda kaydettikleri ‘Berlin Bülbül’ albümü Nisan 2015’te yayınlanıyor. Albümün lansman konserlerinin ilki 3 Nisan 2015’te Borusan Müzik Evi’nde gerçekleşiyor. Albümün ikinci lansmanı ise 10 Mayıs 2015’te Berlin’deki özel bir koleksiyon müzesi olan Sammlung Hoffmann’da gerçekleşecek.

Müzisyen, besteci, yazar, doğabilimci-felsefeci David Rothenberg, bir yıllık izin süresini geçirdiği Berlin’de, bilgisayar müzisyeni, özgür doğaçlamacı ve besteci Korhan Erel ile onun bir konserinde tanıştı. Bu tanışıklık 2014 yılı içinde arkadaşlık ve iş birliğine dönüştü. En önemli çalışma ve araştırma alanlarından birisi hayvanlar ve müzik olan, bu konuda yazılmış çeşitli kitapları bulunan David Rothenberg, Berlin’de kaldığı sürede, Berlin’in Avrupa’nın en önemli bülbül araştırma alanlarından birisi olmasına odaklamıştı. Aklındaki fikri Korhan’a açtı ve onu Berlin’deki Treptower Park’ta geceyarısı bizzat bülbüller ile doğaçlamaya davet etti. 9 Mayıs 2014 gecesi gerçekleşen konserin ve sonrasında kaydedilen özgür doğaçlama kayıtlarından oluşan ‘Berlin Bülbül’, Gruenrekorder müzik şirketi tarafından yayınlanıyor.

‘Berlin Bülbül’ Albüm Lansman konseri:

Yer: Borusan Müzik Evi

Tarih: 3 Nisan 2015

Saat: 20:30

David Rothenberg

David Rothenberg

David Rothenberg uzun yıllardır insanlık ve doğa arasındaki ilişki üzerine yazılar yazmakta ve konserler vermektedir. Kuşlarla beraber müzik çalmak üzerine Why Birds Sing (Kuşlar Neden Öter?) adlı kitabı ABD’nin yanı sıra İngiltere, İspanya, Tayvan, Çin, Güney Kore ve Almanya’da da yayınlanmıştır ve ayrıca BBC tarafından uzun bir belgesel olarak da çekilmiştir Bunu takip eden, balinalarla müzik çalmak üzerine olan kitabı Thousand Mile Song (Bin Mil Müziği) Fransız televizyonu tarafından film haline getirilmiştir.

Rothenberg’in besteci ve caz klarinetçisi olarak kendi adı altında yayınlanmış 11 albümü vardır. Bunların arasında dünyanın en önemli caz ve yeni müzik plak şirketlerinden olan ECM üzerinden piyanist Marilyn Crispell ile yayınladığı ‘One Dark Night I Left My Silent House’, Le Monde tarafından “küçük bir mucize” olarak tanımlanmış, İsveç Svenske Dagbladet gazetesi tarafından da en yüksek not olan altı yıldız ile derecelendirilmiştir. Yayınlanan son albümü ‘Cicada Dream Band’, elektronik müziğin anneannesi olarak tanımlanan efsane Pauline Oliveros ve Timothy Hill ile beraber kaydedilmiştir.

David Rothenberg New Jersey Institute of Technology’de müzik ve felsefe profesörüdür ve tüm yaratıcı projeleri de 1992 yılından bu yana bu üniversite tarafından desteklenmektedir. David’in balinalar ile yaptığı çalışmalar üzerine The Wire, Living on Earth dergilerinde ve New York Times gazetesinde yazılar yayınlanmıştır.

Böcekler ve müzik üzerine olan en son kitabı Bug Music, 2013 Nisan ayında St. Martins Press tarafından beraberinde bir CD ile yayınlanmıştır. Bu kitap New Yorker, Wall St Journal, New York Times, PBS News Hour ve Radiolab tarafından tanıtılmıştır. Daha önceki kitapları arasında Sudden Music, Blue Cliff Record, Hand’s End ve Always the Mountains yer almaktadır. Güzelliğin evrimi ve bilim ve sanatın nasıl daha iyi bir araya getirilebileceğine dair olan son kitabı Survival of the Beautiful 2011 yılında Bloomsbury’den yayınlanmıştır.

Korhan Erel

Korhan Erel

Berlin’de yaşayan bilgisayar müzisyeni, doğaçlamacı ve ses tasarımcısı Korhan Erel bilgisayarı diğer çalgılarla aynı sahnede çalabilen bir enstrüman olarak ele alır. Türkiye, Avrupa, Ortadoğu ve Amerika’da müzisyenler ve çeşitli disiplinlerden sanatçılarla birlikte konserler, gösteriler yapmakta, albüm kayıtları, tiyatro ve dans eserleri için müzik ve ses tasarımları, besteler yapmaktadır. Almanya, İngiltere ve Avusturya’da sergiler ve videolar için kavramsal müzikler, ses tasarımları yapmıştır. Korhan Erel Türkiye’nin ilk elektroakustik özgür doğaçlama grubu Islak Köpek’in kurucu üyesidir ve 2005 yılından beri bu grupla çok sayıda konser vermiş ve iki albüm kaydetmiştir.

Türkiye, Hollanda, Almanya, Portekiz ve Yunanistan’da CD olarak yayınlanmış altı albümü, elektronik formatta yayınlanmış yedi albümü bulunmaktadır. Korhan Erel, aynı zamanda bilgisayar müzik teknolojisi üzerine araştırmalar ve atölye çalışmaları düzenlemektedir. Bu alanda Hollanda'daki STEIM'da ve İsveç Ulusal Elektroakustik Müzik Stüdyolarında misafir sanatçı olarak çalışmalar yapmıştır.

Avusturalyalı video sanatçısı Fabian Astore ile ortak çalışması The Threshold, 2012 yılında Avusturalya’da The Blake Prize’ı kazanmıştır. Diğer görsel sanatçılar ile iş birlikleri arasında Londra’da yaşayan sanatçı Joan Edlis; 13. İstanbul Bienali’nin sanatçılarından Maxime Hourani’nin işi için ürettiği sound art projesi yer almaktadır. 2013 yılında Ark Kültür’deki ‘Samimiyetle Hacklendim’ sergisine ve Ocak - Şubat 2015’te İstanbul’da Blok Art Space’te düzenlenen ‘Dalgalar’ adlı yeni medya sergisine katılmıştır.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.