Barış Sarıbaş'ın Yeni Sergisi Kare Art Gallery'de

baris saribas

Barış Sarıbaş
2000 - 2017 Kağıt İşler II
11 Ekim – 11 Kasım 2017
Kare Art Gallery

Daha çok büyük ebatlı canlı renkli tuval çalışmaları ile tanıdığımız Barış Sarıbaş’ın bu sergide 2000'li yıllardan bu yana, tuvallerine paralel ürettiği kağıt çalışmalarını görüyoruz. Sanatçının kağıt üzerine kömür ve kurşunkalemle oluşturduğu çalışmalarının yanı sıra, 2016 yılından beri yine kağıt üzerine ecoline kullanarak ürettiği monokrom işleri de yer alacak. Barış Sarıbaş’ın kağıt işleri, her ne kadar tuval çalışmalarına temel oluşturan kendini keşfe çıktığı ön çalışmalar gibi görülebilir ise de, aslında hepsi kendi içinde oldukça şaşırtıcı, gizemli, kendine has imgeler, çizgiler ve mesajlar taşıyan özgün birer sanat eseridir.

baris saribas

Sanatçının devingen gücünü içinde barındıran bu siyah-beyaz ve kırmızı monokrom resimlerin, çok akıcı bir enerjiye ve heyecana sahip olduğunu ve onun sanatçı kişiliğini ve dünya görüşünü en spontan şekilde yansıtan çalışmalardır.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Hüsamettin Koçan atölyesinden mezun olan Barış Sarıbaş, başta İstanbul, Ankara ve İzmir sonra İtalya ve Almanya’da olmak üzere önemli kişisel sergiler açtı, yine yurtiçi ve yurtdışında olmak üzere çeşitli kolektif sergiler ve sanat fuarlarına katıldı. 1998 – 2013 yılları arasında Ekrem Kahraman ile sanatsal çalışmalar gerçekleştirdi. On bir ödül aldı. Eserleri yurtiçi ve yurtdışında (İtalya’da dört müzenin kalıcı koleksiyonunda) yer aldı. 

Görsel 1: Barış Sarıbaş Dreams Rainbow and Questions, Ecoline on Acid Free Paper, 2016
Görsel 2: Barış Sarıbaş, Charcoal on paper

 

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.